Żaluzje zewnętrzne – co musisz wiedzieć, zanim kupisz?

Żaluzje zewnętrzne – co musisz wiedzieć, zanim kupisz?

Każdy, kto buduje dom, prędzej czy później staje przed dylematem, dotyczącym osłon zewnętrznych osłon okiennych. Na rynku możemy znaleźć różne rozwiązania, ale na jedno warto zwrócić szczególną uwagę, są to żaluzje zewnętrzne ciekawa alternatywa dla rolet.

Czym są żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne, inaczej nazywane fasadowymi, na pierwszy rzut oka nie różną się od tych wewnętrznych, ponieważ podobnie jak one, zbudowane są z lameli, czyli elementów, które są ruchome i przymocowane do sznurków umieszczonych w specjalnych prowadnicach. Taki mechanizm zapewnia mobilność żaluzji, można je opuszczać w dół i podnosić w górę, a także ustawiać pod kątem, co ma duże znaczenie jeśli chodzi o regulowanie dopływu światła słonecznego. Żaluzje zewnętrzne stanowią także świetną ochronę prywatności. To, co odróżnia je od klasycznych żaluzji to montaż, ponieważ jak sugeruje nazwa, żaluzje fasadowe instalowane są na budynku. Oprócz ochrony prywatności i dostępu słońca, żaluzje fasadowe stanowią również zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi – potencjalny złodziej nie sforsuje tak łatwo okna wyposażonego w żaluzje.

Żaluzje fasadowe i ich typy

Każdy producent żaluzji posiada w swojej ofercie różne rozwiązania, różniące się od siebie w zależności od rodzaju lameli, użytego materiału, a nawet sposobu montażu. Możemy wyróżnić lamele w kształcie litery C lub Z, pracujące w nieco innym zakresie – można je obracać o 75, 90 lub 180 stopni. Przy wyborze lameli należy zwrócić uwagę na ich wykończenie i to, czy są pokryte farbą czy lakierem. Największą popularnością cieszą się żaluzje aluminiowe, ponieważ są trwałe i charakteryzują się nowoczesnym wyglądem. Jeśli chodzi o typy żaluzji to możemy wyróżnić elewacyjne i nadstawne.

Jak dbać o żaluzje zewnętrzne?

Podstawową rzeczą, o jakiej nie wolno zapominać to dbanie o czystość żaluzji. Najlepszym sposobem na czyszczenie lameli jest miękka szmatka, mydło i woda. Nie trzeba stosować żadnej specjalnej chemii i detergentów. Raz do roku warto nasmarować prowadnice co będzie stanowiło doskonałą ochronę przed korozją. Regularne mycie żaluzji sprawi, że przez wiele lat będą spełniały swoje podstawowe zadanie, czyli będą ograniczać dopływ światła do pomieszczenia, zapewniać prywatność i chronić okna przed próbami włamania.

Ile trzeba wydać na żaluzje zewnętrzne?

Cennik żaluzji zewnętrznych u każdego producenta może być inny, ale na całkowity koszt wpływa przede wszystkim rozmiar żaluzji, sposób montażu, materiał z jakiego są zrobione, jak są wykończone, czy są sterowane elektronicznie…