Zabawy z liczbą

Zabawy z liczbą

Jeśli lubisz matematykę to pewnością z przyjemnością rozwiązujesz zabawy liczbowe. Jedną z nich jest sudoku. To kwadratowa plansza, składająca się z 9 kwadratów, które również są zbudowane z 9 kwadracików. Twoim zadaniem będzie uzupełnienie średniego kwadratu liczbami od 1 do 9, tak aby liczby się nie powtarzały ani w pionie i ani w poziomie w kwadratowej planszy. Jeżeli chcesz mieć trochę urozmaicenia pośród matematycznym łamigłówek, poznaj także inne

Gry podobne do sudoku

Shikaku

Inaczej działki -jest to siatka w kształcie kwadratu składającego się z kwadratów. Pewnie kwadraty są już uzupełnione cyfrą. Gracz musi podzielić plansze na prostokątne działki w taki sposób, żeby każde nowo powstałe pole miało jedną cyfrę, która będzie jego powierzchnią. Przykładowo, jeśli wypełnioną cyfrą jest „2″ to wokół niej musisz utworzyć działkę z dwóch kwadratów.

Mosty

Diagram gry jest prostokątny, na nim są porozrzucane wyspy z danymi cyframi. Uczestnik musi zbudować linie łączące wyspy, tak aby można było z każdej wyspy przedostać się do każdej wyspy. Drogi muszą być proste, pionowe lub poziome, nie mogą się krzyżować. Cyfra na wyspie oznacza, liczbę dróg wychodzących z wyspy. Na przykład, wyspa z „1” musi mieć jedną drogę, jeśli linia prowadzi do wyspy z „4”to znaczy,że z tej wyspy można zbudować już tylko trzy mosty i tak dalej.

Kakuro

Gra wygląda jak numeryczna krzyżówka. Zadanie polega na wpisaniu takich cyfr od 1 do 9 ,aby ich suma była równa liczbie obok. W jednym poziomie czy pionie cyfry nie mogą się powtarzać.

Magiczne kwadraty

Jest to kwadratowa tablica. Pionowe i poziome rzędy planszy trzeba uzupełnić cyframi od 1 do 9, w taki sposób, aby suma cyfr stanowiła liczbę obok rzędu. Zabawę można utrudnić, uwzględniając sumy cyfr po ukosach.

Ciekawe alternatywy

Gry podobne do sudoku są również fantastyczne jak ono same. Ich specyficzne zasady dają różnorodność zabaw matematycznych, tak aby zawsze można było dobrze spędzać czas przy liczbach!