Różne odmiany Sudoku – sudoku nieregularne

Jeśli czujemy się już pewnie w rozwiązywaniu sudoku, a może nawet zaczyna nas to lekko nudzić, w końcu zaczniemy przecież zauważać występujące schematy, pora poszukać innych odmian tej popularnej łamigłówki. A jest ich całkiem sporo. Przypomnijmy, że w tradycyjnym Sudoku plansza wielkości 9×9 podzielona jest na mniejsze kwadraty 3×3. Wypełnia się ją cyframi od 1 do 9 tak, by nie powtarzały się one w żadnym rzędzie, kolumnie ani w obszarze kwadratu. Jak wyglądają inne wersje?
Jedną z odmian jest sudoku nieregularne. W tym przypadku plansza nie jest podzielona na kwadraty, lecz na nieregularne kształty. Pozostałe zasady pozostają niezmienione, czyli cyfry nadal nie mogą się powtarzać.
Za to ciekawe wariacje na temat zasad proponują nam sudoku diagonalne i magnetyczne. W tym pierwszym dodatkowym utrudnieniem jest zasada, że cyfry nie mogą się powtarzać po przekątnych kwadratu. Z kolei sudoku magnetyczne zakazuje stykania się takich samych liczb w rogach małych kwadratów.
Istnieją też odmiany sudoku różniące się planszą. Na przykład plansza może mieć 12×12 i być podzielona na prostokąty 3×4, lub 16×16 i składać się z kwadratów 4×4. Oczywiście w tym wypadku ilość liczb się zwiększa i odpowiednio wynosi 12 lub 16. Czasami Sudoku składa się z kilku kwadratów, jak w przypadku odmiany nazywanej samurai, gdzie pięć kwadratów jest ułożonych w kształcie litery X.
Opcją dla prawdziwych zapaleńców jest killer sudoku, które może być zabójczo trudne dla niewprawnych graczy. Przy tej odmianie rozpoczynamy grę z pustą planszą. Jedyną wskazówką jest zaznaczony obszar, który może mieć dwa do siedmiu pól. Dla tego obszaru mamy podaną sumę zawartych w nim cyfr. Tym samym jest to jedyne sudoku przy rozwiązywaniu którego musimy posiłkować się działaniami matematycznymi.
Wiele mobilnych lub internetowych wersji sudoku, pozwala nam na tworzenie plansz wedle własnego uznania. Możemy wtedy zdecydować jaka wielkość planszy nam odpowiada, czy ma być regularna, czy nie, a także wybrać odpowiedni poziom trudności. Jeśli należysz do osób wolących wersje papierowe, nic straconego. Z łatwością znajdziesz strony z których możesz sobie dowolne sudoku wydrukować. Tylko pamiętaj, że lepiej używać ołówka!