Istnieje coraz więcej badań, które potwierdzają, że regularne granie w pewne typy gier jest w stanie znacząco usprawnić pracę naszego mózgu. Jednym z przykładów takiej gry jest z pewnością NeuroRacer. Jest to gra o bardzo prostych zasadach. Kierując samochodem musimy naciskać klawisz w odpowiedzi na zadany bodziec. U osób starszych, które regularnie przez miesiąc grały w tę grę, odnotowano poprawienie się uwagi oraz pamięci roboczej. Tego typu badania są przesłanką do stwierdzenia, że gry mogą wpływać na pracę naszych mózgów. Można wysnuć wniosek, że im trudniejsza gra tym większy będzie miała wpływ na umysł. Bardzo trudne gry logiczne powinny w znacznym stopniu wpłynąć więc na sprawność naszego logicznego rozumowania. Poniżej przedstawiam subiektywną listę trzech trudnych gier logicznych.
Szachy
Szachy są tak rozpowszechnioną grą, że nikomu chyba nie trzeba ich przedstawiać. Na popularnych portalach z grami znajdziemy ogromna ilość ich odmian. Możemy grać zarówno z komputerem jak i z przyjaciółmi. Pierwszą trudność jaką napotka początkujący gracz to nauczenie się zakresu ruchów i funkcji poszczególnych figur. Cała zabawa rozpoczyna się jednak kiedy uczymy się istniejących modeli ruchów. Mnogość takich modeli sprawia, że szachy to naprawdę skomplikowana gra i niektórzy uczą się jej latami.
Sudoku
Sudoku również jest bardzo popularną grą. Polega ona na wpisywaniu liczb w 9 kwadratów 3×3. W każdej kolumnie i wierszu liczby nie mogą się powtarzać. Istnieje kilka metod radzenia sobie z ta łamigłówką, niektórzy gracze mają też swoje strategie. Dla bardziej zaawansowanych są też inne, trudniejsze odmiany sudoku. W killer sudoku zaczynamy nie mając wpisanej żadnej liczby. Gracz wpisuje je na podstawie zaznaczonych obszarów obejmujących od 2 do 7 pól, dla których podana jest suma zawartych w nich cyfr. Pozostałymi odmianami są na przykład sudoku trójwymiarowe, sudoku o nieregularnym kształcie czy większej ilości kwadratów.
Go
Gra w go ostatnio cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Dość głośno zrobiło się o niej kilka lat temu, kiedy komputer po raz pierwszy wygrał z mistrzem w tę grę. Zasady są następujące. Gracze kładą na przemian czarne i białe kamienie na przecięciu linii. Raz położonego pionka nie można przesunąć. Każdy pion ma swoje oddechy, czyli pola wolne znajdujące się w jego pobliżu. Przeciwnik może zbić obcy pion zabierając mu wszystkie oddechy. Wygrywa gracz, który otoczy największy fragment planszy.