Pożyczki online — krótki poradnik dla początkujących

Pożyczki online — krótki poradnik dla początkujących

Pożyczki przez Internet nadal nie tracą na popularności. Z pewnością są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów. W przypadku osób bez zdolności kredytowej mogą nawet być jedynym sposobem na szybkie zdobycie dodatkowej gotówki. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wzięciem pierwszej pożyczki online.

Kiedy warto skorzystać z pożyczki online?

Remont, wymarzone wakacje czy też święta Bożego Narodzenia to popularne powody, dla których wiele osób decyduje się na pożyczenie pieniędzy. Dodatkowy zastrzyk gotówki z możliwością spłaty w ratach to dobry pomysł, jeśli oczywiście oddanie pieniędzy w terminie jest możliwe.

Pożyczka online może zatem być dobrym rozwiązaniem w sytuacjach kryzysowych, gdy wkrótce na konto wpłynie np. wypłata. Ponadto w przypadku umowy z zerowym oprocentowaniem jest to niekiedy lepsza opcja niż np. sięganie po oszczędności z lokaty. Z takiej usługi warto również skorzystać, gdy pomimo regularnych wpływów na konto nie ma się zdolności kredytowej.

Kto może wziąć pożyczkę przez Internet?

Pożyczki online są dostępne niemal dla każdej osoby pełnoletniej. Obecnie jednak firmy pożyczkowe często sprawdzają sytuację finansową klienta. Mogą w tym celu skorzystać z danych m.in. Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Niektóre firmy udzielają pożyczek bez sprawdzania baz. W ten sposób pieniądze można otrzymać nawet w przypadku istniejącego zadłużenia czy też braku pracy. Należy jednak liczyć się z nieco wyższym oprocentowaniem pożyczki. Ponadto pożyczka online może być przeznaczona na dowolny cel konsumpcyjny.

Pożyczka przez Internet krok po kroku

Wzięcie pożyczki przez Internet jest naprawdę proste i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wykonać następujące kroki:

  • Odwiedź stronę pożyczkodawcy lub skorzystaj z wyszukiwarki pożyczek.
  • Określ kwotę pożyczki i okres kredytowy.
  • Wypełnij wniosek o pożyczkę. Podaj niezbędne dane.
  • Poczekaj na weryfikację i wpłynięcie pieniędzy na konto.

Niekiedy firma pożyczkowa może wymagać dodatkowych czynności np. przesłania określonych dokumentów bądź dokonania przelewu weryfikacyjnego. We wniosku oprócz podstawowych danych osobowych i kontaktowych może być konieczne podanie np. wysokości i źródła dochodów.

Zalety i wady pożyczek online

Jedną z największych zalet pożyczek online jest niewątpliwie możliwość skorzystania z usługi bez wychodzenia z domu. Ponadto pieniądze można otrzymać w naprawdę krótkim czasie i bez zbędnych formalności. Na dodatek często pierwsza pożyczka w przypadku terminowej spłaty ma zerowe oprocentowanie. Nie bez znaczenia jest także dostępność usług również dla osób, które nie mają zdolności kredytowej.

Należy jednak pamiętać, że pożyczki online mogą mieć wysokie odsetki w przypadku braku spłaty pieniędzy w terminie. Koszty pożyczki, czyli oprocentowanie i prowizje, również są przeważnie wyższe niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Za minus można też uznać dość wysokie opłaty za wydłużenie terminu spłaty. Ponadto łatwość uzyskania pożyczki online może ułatwić wpadnięcie w spiralę zadłużeń bądź inne problemy u osób, które nie potrafią realnie ocenić swoich możliwości finansowych.