Odbiór mieszkań – jak się do tego przygotować?

Odbiór mieszkań – jak się do tego przygotować?

Zanim otrzymasz klucze do mieszkania, musi nastąpić jego odbiór techniczny. To bardzo ważny etap, ponieważ to właśnie na nim sprawdzisz dokładnie stan nieruchomości. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Czy warto zlecić odbiór ekspertom?

Zakup własnego mieszkania to ważne wydarzenie w życiu każdej osoby, która zdecydowała się na taką inwestycję. Jednak, gdy kupujemy je od dewelopera, nie możemy wprowadzić się do niego od razu. Musimy wykazać nieco cierpliwości. Jednak wizja samego odbioru kluczy do własnych czterech kątów jest tak uskrzydlająca, że bez trudu dajemy radę przeczekać, aż nadejdzie ten moment. Zanim jednak tak się stanie, będziemy musieli zmierzyć się z przedostatnim etapem całej tej transakcji. Jest nim oczywiście odbiór mieszkania od dewelopera. Nie jest to jednak czynność tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Należy bowiem zadbać tu o wiele kwestii. I to z nadzwyczajną dokładnością. Jak przebiegają odbiory mieszkań i jak się do nich przygotować?

Odbiór mieszkania — na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania to moment, na który warto dobrze się przygotować. Na czym jednak właściwie polega? Mówiąc w skrócie, odbiory mieszkań służą po to, abyśmy my, jako nabywcy, mogli swobodnie skontrolować nieruchomość. Weryfikacja przebiega na podstawie zawartej umowy oraz ogólnie przyjętych zasad budownictwa. W czasie takiego spotkania mamy prawo do zgłoszenia wszelkich uwag i zastrzeżeń. Jeśli nieruchomość ma jakieś usterki, to odbiór mieszkania jest właśnie momentem, gdy możemy je zgłosić. Deweloper natomiast zobowiązany jest do ich usunięcia.

Odbiór mieszkania z ekspertem — dlaczego warto?

Najlepszym sposobem na udany odbiór mieszkania od dewelopera jest dokonanie tego w towarzystwie eksperta. Nie chodzi tu jednak o znajomego budowlańca, czy kolegę, który ”trochę” się na tym zna. Mowa o zleceniu tego zadania profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w takich zadaniach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Okazuje się bowiem, że odbiory mieszkań w towarzystwie takiej osoby są znacznie bardziej satysfakcjonujące i korzystne dla kupującego.

Warto zauważyć, że odbiory mieszkan wymagają bardzo dużej wiedzy oraz umiejętności negocjacyjnych. Powiedzmy sobie szczerze, większość z nas nie może nazwać się ekspertem w dziedzinie budownictwa. Deweloperzy doskonale radzą sobie z takimi osobami. Wystarczy, że powiedzą nam, że po prostu nie da się czegoś naprawić, że jest to najlepsza wersja, że ściany były krzywe, dlatego tynk ma wyraźne odchylenia. Można tak wymieniać w nieskończoność. Przedstawiciel firmy specjalizującej się w odbiorze mieszkań zagwarantuje nam natomiast, że wszystkie niedociągnięcia zostaną naprawione do chwili przekazania kluczy.