Cała rzesza ludzi, którzy kochają gotować, po cichu marzy o otwarciu własnej restauracji lub małego bistro. Z pozoru wydaje się to proste. Zdaniem wielu osób, wystarczy miłość do gotowania i dobre chęci. Nic bardziej mylnego. Czego naprawdę potrzebujemy do zrealizowania tego skrytego gastronomicznego marzenia?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- Co trzeba zrobić, aby spełnić marzenie o kulinarnym biznesie i odnieść sukces?
- Czy kotleciarka elektryczna to rzeczywiście sprzęt konieczny do dobrego działania restauracji
Założenie, a przede wszystkim prowadzenie, małej restauracji lub bistro wcale nie jest proste. Wymaga od szefa restauracji ogromnego zaangażowania, bardzo dużej wiedzy w zakresie sztuki kulinarnej oraz dość dużych zasobów finansowych. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie w pracy, w branży restauracyjnej.
Kotleciark elektryczna – Co zrobić, aby zrealizować wielkie marzenie o własnej restauracji?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak wygląda praca w restauracji od kulis. Bez tej wiedzy nie poradzimy sobie we własnym biznesie. Jeśli masz za sobą doświadczenie w branży niemal na wszystkich stanowiskach lub na stanowisku szefa kuchni, jesteś w stanie samemu ogarnąć, to co będzie się działo w Twojej restauracji. Znając od kulis działanie restauracji, wiesz, na co musisz zwróci uwagę, jak wygląda dzień pracy w restauracji, jak dobierać odpowiednich dostawców i wreszcie – jak skompletować personel swojej restauracji. Takie rzeczy jak menu czy lokalizacja oczywiście są bardzo ważne, ale bez sprawnie pracującego i zgranego zespołu te dwie wyżej wymienione kwestie, nie będą miały znaczenia. Odrębnym problemem będzie Twój budżet na początek. Wiadomo, że przez pierwszy okres działalności restauracji, trzeba „dokładać do interesu”.
Na sprawne działanie restauracji, bistro czy baru, wpływa także rodzaj i jakość sprzętu, który zainstalujesz w restauracyjnej kuchni. Osoby dobrze znające temat z pewnością wiedzą, że profesjonalna restauracja potrzebuje odpowiedniego sprzętu restauracyjnego. W profesjonalnej kuchni Twojej restauracji muszą znaleźć się takie urządzenia jak: profesjonalna wielofunkcyjna kuchenka, piekarnik, grill czy kotleciarka elektryczna, urządzenia do zmywania i wyparzania naczyń, profesjonalne noże kuchenne, zastawa stołowa, chłodziarki i kilka jeszcze innych sprzętów które mogą być przydatne w zależności od profilu restauracji. Nie da się ukryć, że bez doświadczenia w pracy, w branży gastronomicznej ciężko jest wszystkie te kwestie szybko oswoić i zrealizować.
Restauracja – biznes dla odważnych i upartych osób
Osoby mające doświadczenie w pracy w restauracji, wiedzą, jak działa punkt gastronomiczny, potrafią szukać informacji lub kursów szkoleniowych, znają firmy oferujące branży odpowiednie produkty i usługi. Wiedzą na przykład, gdzie szukać odpowiedniego sprzętu do restauracyjnej kuchni i nazwa gastroprodukt.pl nie jest im obca. Taka podstawowa wiedza o branży bardzo pomaga w trakcie tworzenia swojego miejsca na restauracyjnej mapie w naszej okolicy.
Dlatego, jeśli nie wiemy, jak działa restauracja, a bardzo chcemy ją mieć, warto zatrudnić specjalistę. Menager restauracji, z doświadczeniem w branży, pomoże nam w zorganizowaniu pracy i kompletowaniu załogi, także w wyposażeniu kuchni, stworzeniu menu i w aranżacji przestrzeni restauracyjnej.
Nieco łatwiej jest w przypadku pasjonatów gotowania, którzy chcą otworzyć maleńkie bistro, dosłownie na 3 do 5 stolików, w którym będą serwować swoim klientom codziennie coś innego. Taka idea świetnie sprawdza się w przypadku maleńkich biznesów restauracyjnych typu wegetariańskie bistro. Na niewielkiej przestrzeni ludzie z pasja są w stanie stworzyć bardzo klimatyczne miejsce, gdzie serwuje się pyszne, domowe dania. Takie miejsce można stworzyć, mając niewielkie pojęcie o funkcjonowaniu dużej restauracji. Jednak bez dobrego rozeznania, rozległej wiedzy o gotowana i ciężkiej pracy, nie uda się wiele zrobić. W takim przypadku, maleńkiego bistro, niewielkie doświadczenie w połączeniu z pasją i dobrą lokalizacją, może przynieść ciekawe efekty oraz zyski w postaci zarobionych pieniędzy i małego grona stałych klientów.
Dobry plan to podstawa sukcesu
Bez dobrego planu ciężko jest odnieść sukces w każdym biznesie. Nim zaczniemy aranżować przestrzeń w naszej restauracji, zastanówmy się najpierw, ile pieniędzy chcemy zainwestować w nasz lokal. Ocenienie, ile i w jakim czasie możemy zainwestować, pozwoli nam zorientować się, czy w ogóle jesteśmy w stanie cokolwiek zdziałać.
Po drugie analiza rynku. Co z tego, że wymyślimy sobie, że będziemy serwować kuchnię wegańską, jeżeli w wybranej przez nas lokalizacji, nikt do nas nie przyjdzie, bo ulokowaliśmy naszą restaurację w dzielnicy zamieszkałej głownie przez osoby starsze. Poza tym, jak wynika z badan, Polacy najchętniej żywią się w lokalach typu fast food, pizzeriach i lokalach serwujących tradycyjne polskie potrawy. Oferta naszego lokalu musi być dostoswana do potrzeb lokalnego rynku. Jeśli mieszkamy w miejscowości uzdrowiskowej lub małym miasteczku, najlepiej sprawdzi się restauracja serwująca tradycyjne potrawy, przygotowywane z produktów od lokalnych dostawców. Jeśli jednak otwieramy restaurację w dużym mieście, łatwiej będzie nam wyjść do klientów z bardziej ekstrawaganckim pomysłem. Mamy wtedy większe szanse na znalezienie stałego grona odbiorców. Koncepcję lokalu należy gruntownie przemyśleć w oparciu o wnikliwą analizę konkurencji. Inaczej podzielimy los 60% restauracji, które zamykają się w pierwszych kilku latach od momentu rozpoczęcia swojej działalności.