Jak szybko rozwiązać sudoku. Zostać mistrzem

Od 2005 roku w Polsce regularnie rozgrywają się mistrzostwa polski w sudoku. W całej Polsce odbywają się także rozgrywki regionalne. Zadania podczas takich konkursów są dość różnorodne. Występują tam sudoku o większej niż standardowa ilości kratek, a także o nieregularnych kształtach. Zostanie mistrzem sudoku wymaga niewątpliwie sporej ilości praktyki oraz wypracowania metody rozwiązywania łamigłówki. Poniżej postaram się przedstawić metody jak szybko rozwiązać sudoku.

Dopełnianie rzędu

W tej metodzie dopełniamy rząd w obrębie całego sudoku szukając pustych miejsc. Dopełniamy miejsca najpierw w rzędach, które mają wpisanych najwięcej cyfr. Kiedy w rzędzie mamy cyfry 2, 9, 5, 6, 1, 3, 7, 8 wiemy, że w wolne miejsce musimy wpisać 4. Metoda przy większej ilości pustych miejsc czasem zawodzi, jednak w takim wypadku łatwo możemy zmienić błędna cyfrę. Warto zaznaczać miejsca, w którym wpisu nie jesteśmy pewni, żeby potem szybko do nich wrócić.

Szukanie w jednym kwadracie

Metoda jest bardzo podobna do powyższej jednak tutaj pustych miejsc szukamy tylko w obrębie małego kwadratu. Kiedy widzimy tak na przykład cyfry 3, 8, 6, 4 wiemy już, że do uzupełnienia pozostały 1, 2, 5, 7, 9. W sytuacji niepewności możemy wstępnie wpisać dwie liczby i zdecydować, która pasuje w późniejszym czasie. Po uzupełnieniu wszystkich lub dużej części pól konfrontujemy wtedy mały kwadrat z całością i wyłapujemy ewentualne błędy we wpisywaniu.

Wpisywanie podpowiedzi

Metodą trochę bardziej absorbująca jest wpisywanie w kratki wszystkich możliwych do wpisania cyfr i późniejsza ich eliminacja. Jeśli w danym wierszu mamy wpisane cyfry 9, 3, 1, 5 to w każdą pustą kratkę dopisujemy pozostałe liczby. Taka obrazowa metoda rozwiązywania sudoku może pomóc w szczególności początkującym graczom.

To tylko przykłady metod rozwiązywania sudoku. Każdy gracz powinien wypracować sobie własną, najbardziej odpowiednią dla niego metodę. Szybkość i sprawność rozwiązywania sudoku w dużej mierze zależy od regularnych ćwiczeń, które na pewno będą przyjemnością. Z biegiem czasu będziemy mogli rozwiązywać coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane sudoku co przyniesie nam niemałą satysfakcję i wynagrodzi wysiłek włożony w ćwiczenia.