Szachy, podobnie jak sudoku, należą do gier logicznych, które w znacznym stopniu potrafią rozwinąć inteligencję nie tylko dziecka, ale także dorosłego człowieka. Korzyści z gry w szachy jest wiele – oprócz poprawy pamięci i koncentracji, są one przede wszystkim źródłem wspaniałej rozrywki i emocji.
Istnieją stereotypy, które przedstawiają szachistów jako wiecznie zamyślonych, niezbyt ekspresyjnych ludzi. Rzeczywistości jest jednak zupełnie inna. Gra w szachy, zwłaszcza, gdy partia rozgrywana jest z użyciem zegara, wymaga szybkiego, błyskotliwego myślenia i refleksu godnego tenisisty. Nie bez powodu wielu zawodowych szachistów uzupełnia swój trening o grę w ping ponga, czy inne dyscypliny wymagające zwinnej ręki.
Szachy uczą poprawnego rozwiązywania problemów oraz kształtują wyobraźnię gracza. Patrząc na szachownicę, musimy kalkulować w głowie kolejne ruchy, wyobrażając sobie jak pozycja na desce będzie wyglądać za 5, 10, a nawet 15 ruchów. Na podstawie swoich wniosków, szachista musi opracować strategię i plan, a przy tym pilnować, by nie popełnić błędu. Wszystko to zachodzi w głowie zawodnika – szare komórki pracują jak szalone, by w krótkim czasie obmyślić zwycięski plan.
Badania wykazały też, że już po zaledwie 30 godzinach nauki szachów, dzieci lepiej rozwiązują zadania matematyczne. Szachy jednak to nie tylko logika – badania nad aktywnością mózgu w trakcie partii szachów wykazały, że ta niepozorna gra planszowa aktywuje jednocześnie obie półkule, zarówno tę odpowiedzialną za logiczne myślenie, jak i prawą, dzięki której myślimy abstrakcyjnie.
Jako szachowy amator i członek klubu szachowego, zdążyłem zauważyć jak wiele osób łapie szachowego bakcyla. Nie tylko dzieci, ale też ich rodzice szybko zauważają jak ciekawe potrafią być szachy, jeśli przedstawi się je w interesujący sposób. Zasady gry w szachy nie są trudne – potrzeba jedynie odrobiny chęci i czasu, by przyswoić ruchy figur oraz podstawowe zagadnienia związane z Królewską Grą. Szachy to nie tylko gra w domu przy drewnianej desce czy przez internet. W Polsce każdego miesiąca organizowane są dziesiątki turniejów szachowych, w których często uczestniczy kilkaset osób.
Podsumowując, nauka gry w szachy to świetny pomysł dla osób, które chcą poprawić swoje zdolności intelektualne, ale też dobrze się przy tym bawić. Zachęcamy do poznania zasad szachów osoby w każdym wieku, niezależnie od predyspozycji. Trening szachowy można odbyć przez internet lub pod okiem doświadczonego trenera w jednym z klubów szachowym rozsianych po całej Polsce.