Czym kierować się przy wyborze akwarium?

Akwarystyka jest niezwykle interesującym ale również wymagającym hobby. Stworzenie estetycznego, a jednocześnie dobrze funkcjonującego akwarium nie jest wbrew pozorom takie proste. Czym należy się kierować przy zakupie akwarium? Na co zwrócić uwagę?

Kluczem przy wyborze dobrego akwarium jest jego odpowiednie zaplanowanie. Na początku zdecydowanie poleca się wybranie zbiornika średniej wielkości oraz wybranie mniej wymagających gatunków roślin i ryb.
Wybierając akwarium, możemy natknąć się na różne jego typy. Oto kilka z kształtów na jakie możemy się natknąć:
– Akwarium prostokątne – najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Takie akwarium możemy kupić w większości sklepów akwarystycznych i zoologicznych.
– Akwarium profilowane – akwarium te różni się tym, iż posiada profilowaną przednią szybę, co optycznie powiększa przestrzeń wodną. Często wybierana ze względów estetycznych.
– Akwarium narożne – jest niewielkie w związku z czym nadaje się do małych wnętrz, jest jednak mniej popularne przy czym trudniej dostępne.
– Akwarium kuliste – mimo, że jest spotykane w sklepach zoologicznych nie poleca się go do hodowania rybek, ze względu na to iż kuliste ścianki akwarium mogą powodować choroby oczu ryb lub problemy z orientacją. Takie akwarium nadaje się jedynie do hodowania roślinek.

Jak urządzić akwarium? Jakie podłoże do akwarium?

Wystrój zbiornika wodnego zależy w głównej mierze od naszej fantazji. Jednak aby wizualnie nasze akwarium było bardziej atrakcyjne, nie wystarczy sama woda i żwir. Warto w tym przypadku sięgnąć po rozmaite rośliny, elementy kamienne, korzenie czy też inne elementy ozdobne. Podłoże również jest bardzo ważne, posiada bowiem ono ogromny wpływ na wzrost roślin. Najbardziej dostępnym i najłatwiejszym w użytkowaniu jest żwirek i jest on jednym z najczęściej wybieranych.

Jak dbać o akwarium? Jak często zmieniać wodę?

O pięknym i zadbanym akwarium decyduje nasze zaangażowanie i sposób w jaki o nie dbamy. Do codziennych obowiązków możemy zaliczyć oczywiście karmienie ryb, sprawdzanie temperatury oraz kontrola filtra (filtr należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu). Do sporadycznych obowiązków każdego akwarysty należy wymiana wkładów do filtra, wymiana oświetlenia, czy też pielęgnacja roślin. Jeśli zaś chodzi o wymianę wody, to pomimo jej filtracji należy przyjąć, że regularna jej podmiana jest czynnością niezbędną. Raz na dwa tygodnie należy zatem podmienić od 25 do 30% wody. Nie należy jednak wymieniać całej wody w akwarium, gdyż jest to zbyt duży szok dla organizmów w niej żyjących.