Co warto wiedzieć o sudoku?

Sudoku jest grą logiczną popularną na całym świecie. Jego nazwę i obecny kształt zawdzięczamy Japonii gdzie w 1986 zostało po raz pierwszy opublikowane. Jednak istniało już wcześniej. W roku 1979 zostało opracowane przez Howarda Garnsa. Amerykanin ten opierał się na tak zwanym kwadracie łacińskim, zagadnieniu matematycznym badanym już przez arabskich matematyków w XIII wieku.
Głównym założeniem Sudoku jest, że żadna z cyfr od 1 do 9 nie może się powtarzać w rzędach, kolumnach ani w małych kwadratach 3×3, na które jest podzielona plansza. Do rozwiązania tej łamigłówki nie potrzebujemy zdolności matematycznych, w istocie nie wykonamy tam żadnego działania. Całość opiera się na analizie i umiejętności logicznego myślenia. Przydatna jest też cierpliwość, ponieważ szczególnie na początku, rozwiązywanie jednej planszy może zabrać nam sporo czasu.

 
Poziom trudności Sudoku jest uzależniony od ilości i położenia ujawnionych na samym początku liczb. Najbardziej ekstremalna wersja zaczyna się z zupełnie pustą planszą i jedyną wskazówką jest suma cyfr na zaznaczonym obszarze. Ważne jest żeby rozsądnie ocenić swoje możliwości i nie porywać się od razu z motyką na słońce. Zbyt łatwo możemy wtedy się poddać i stracić przyjemność z zabawy. Biorąc na warsztat najpierw najłatwiejsze diagramy, możemy nabrać doświadczenia i lepiej zrozumieć metody rozwiązywania sudoku. A metod jest wiele. Różnią się one między sobą poziomem trudności i zaawansowania. W internecie bez trudu możemy znaleźć poradniki na ten temat. Poszczególne techniki są tam dokładnie opisane i uzupełnione przykładami, żeby było nam łatwiej je zrozumieć.

 
Trzeba by się jednak zastanowić, czy nie jest to forma psucia sobie zabawy. To tak samo jak z kostką Rubika, korzystając z internetowych poradników każdy potrafi ją ułożyć. Nic jednak nie zastąpi satysfakcji gdy uda nam się znaleźć rozwiązanie tylko siłą naszych szarych komórek. Może więc zanim kolejny raz wpiszesz w wyszukiwarkę „sudoku poradnik” spróbuj sam zmierzyć się z tym wyzwaniem. Być może zajmie ci to więcej czasu, wiele prób i błędów, ale gdy już zrozumiesz zasady działania, będziesz mógł cieszyć się rozwiązywaniem sudoku jeszcze bardziej. A twój mózg na pewno podziękuje ci za taki trening.