Automatyczne rozwiązywanie sudoku – program sudoku

Na czym polega sudoku

Sudoku cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie już od 2005 roku, kiedy nastąpiło wielkie „boom” na te rozrywkę. Klasyczne sudoku składa się z 9 kwadratów, które składają się z 9 mniejszych kwadratów. Ideą rozrywki jest wpisanie liczb od 1 do 9 w ten sposób, aby nie powtarzały się one w wierszach i kolumnach mniejszych kwadratów oraz całego kwadratu. Istnieje kilka sposobów rozwiązywania tego typu problemów, o czym jednak nie będzie mowy w tym artykule. Rozwiązywanie sudoku wzmaga nasze logiczne myślenie oraz poprawia koncentrację, jednocześnie bawiąc. Chociażby dlatego warto je rozwiązywać.

Algorytmy rozwiązujące sudoku

Istnieje co najmniej kilka algorytmów stworzonych w celu rozwiązywania sudoku. Krótkie poszukiwanie „program sudoku” w wyszukiwarce Google pozwoli nam odkryć sporo tego typu programów dostępnych online. Takie algorytmy nie są bardzo skomplikowane i zasadę ich działania powinien móc zrozumieć każdy czytelnik.

Jedną z metod działania tego typu rozwiązań jest algorytm z nawrotami. Algorytm tego typu generuje prawdopodobne rozwiązanie, a w przypadku napotkania błędu cofa się i modyfikuje wadliwą wartość. Niewątpliwa zaletą tego typu rozwiązania jest pewność znalezienia prawidłowej odpowiedzi. Oczywiście pod warunkiem, że sudoku rozwiązanie posiada, czyli w ustawieniu początkowym nie ma żadnych wad. Niestety taka metoda poszukiwania może okazać się bardzo powolna.

Kolejnym algorytmem umożliwiającym rozwiązanie sudoku jest zastosowanie metody losowej. Metoda ta polega na wylosowaniu liczb i obliczeniu ilości błędów. Metodę powtarza się tak długo aż liczba błędów będzie wynosiła 0. Algorytm pozwoli nam wskazać więcej niż jedno rozwiązanie sudoku, jeżeli takie istnieje.

Algorytmy rozwiązujące łamigłówkę należą do bardzo ciekawych. Każdego można by zachęcać do próby własnoręcznego napisania takiego algorytmu. Jest to dużo trudniejsza zagadka logiczna niż samo sudoku, jednak jej rozwiązanie na pewno przyniesie nam również więcej satysfakcji.

Wymienione algorytmy w prosty i niewymagający naszej ingerencji sposób rozwiązują za nas sudoku. Przy standardowym rozmiarze sudoku nie powinno im to zając więcej niż kilka sekund. Takie rozwiązanie możemy zastosować kiedy nie jesteśmy pewni swojego wyniku podczas wypełniania pól gry.