Historia sudoku – Poznaj sudoku

Podwaliny sudoku

Nie wiadomo dokładnie co zainspirowało autora sudoku do wymyślenia tej zabawy. Możemy jednak przypuszczać, że korzenie tej idei znajdziemy w kwadratach magicznych oraz kwadratach łacińskimi.

Kwadraty magiczne i łacińskie były znane już od najdawniejszych czasów. Najstarszy znany kwadrat magiczny powstał w około 2800 r. p. n. e. i zgodnie z legendą został wyryty na skorupie żółwia. Żeby kwadrat był magiczny suma wszystkich liczb w jego kratkach (w wierszach, kolumnach i po skosie) musi być taka sama, a liczby w kolumnach i wierszach nie mogą się powtarzać. Kwadrat łaciński zakłada tylko niepowtarzalność elementów w wierszach i kolumnach. Kwadraty magiczne oraz łacińskie pojawiają się w wielu miejscach historii światowej, pisał o nich sam Leonard Euler szwajcarski matematyk i fizyk. Same kwadraty magiczne nie mają zbyt dużego zastosowania w matematyce i z reguły są formą łamigłówki logicznej. Rozwiązywanie tego typu problemów ćwiczy nasze myślenie logiczne i analityczne co może przyczynić się do rozwinięcia naszych kompetencji matematycznych. Śmiało można więc polecić je osobom w każdym wieku.

Pochodzenie sudoku

Chociaż nazwa sudoku kojarzy nam się Japonią, historia sudoku rozpoczęła się z Stanach Zjednoczonych. Grę pod nazwą Number Place opublikował 74-letni Howard Garns na łamach czasopisma Dell Pencil Puzzles & Word Games. Pięć lat po pierwszej publikacji w 1979 roku, gra zawędrowała do Japońskiego czasopisma Monthly Nikolist pod nazwą „Suuji wa dokushin ni kagiru” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „liczby powinny występować jednokrotnie”. Tak długa w zapisie i wymowie nazwa szybko okazała się być niefunkcjonalna co sprawiło, że skrócono ją do obecnej nazwy sudoku. Pod tym tytułem zabawa szybko zaczęła zdobywać serca Japończyków, a już w 1996 r. po raz pierwszy pojawiła się w Polsce jako krzyżówkowy dodatek do magazynu Super Express. Prawdziwy szał na Sudoku rozpoczął się jednak dopiero 8 lat później i ogarnął serca ludzi z całego świata.

Do dzisiaj tą łamigłówkę znajdziemy w wielu czasopismach oraz w gazetkach z krzyżówkami, które nadal mają spora rzeszę fanów na całym świecie. Na razie nic nie zapowiada, żeby popularność sudoku miała gwałtownie zmaleć, jednak pierwszy zachwyt łamigłówką już minął.